NODAS je u decembru 2021. godine započeo realizaciju projekta „Zaštitimo pčele, spasimo ekosistem!” na području 4 opštine u Bosni i Hercegovini a u trenutnoj tj početnoj fazi u Livnu I Milićima . Projekat finansira njemačko Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj a implementira se uz podršku njemačke organizacije Help – Hilfe zur Selbsthilfe. Svoj udio u sufinansiraju I sprovedbi imaju I odabrane projektne opštine i korisnici.
Riječ je o projektu konkretne podrške u razvoju ili pokretanju pčelarske proizvodnje individualnih proizvođača. Projektom će se podržati I rad lokalnih udruženja pčelara a sve su aktivnosti u konačnici u svrhu doprinosa očuvanju ekosistema šireg područja jer je djelovanje pčela ključni faktor održavanja ali I razvoja ekosistema a njihov broj I zdravlje preduslov.
Ulaganjima se želi pomoći zapošljavanju i samozapošljavanju kroz pčelarstvo, tj. dati zamaha razvoju pčelarstva povećanjem lokalnih proizvodnih kapaciteta (količina), kvalitete meda, i/ili stvoriti bolje uslove proizvodnje meda i drugih pčelinjih proizvoda. U tu svrhu će se odabranim korisnicima dodjeljivati grantovi u opremi i materijalu u vrijednosti do 3.000 Eura uz učešće korisnika od 15% vrijednosti opreme i materijala.
Korisnici (aplikanti) će imati priliku prisustvovati I kvalitetnim edukacijama a oprema i materijal se definišu individualno I u skladu sa pojedinačnim potrebama. Projekat će trajati 18 mjeseci i podržati najmanje 20 korisnika na području svake opštine. Potencijalni korisnici su isključivo osobe sa područja projektne opštine. Kod odabira će se, kroz selekciju aplikacija I rad komisije na terenu, u obzir uzimati ekonomsko stanje domaćinstva, kvalitet ideje i potencijal za razvoj. Određenu prednost će imati osobe iz ugroženih kategorija stanovništva mađutim i dalje uz uslov zdrave poslovne ideje. Odobrena pomoć biće distribuirana isključivo u vidu materijalno-tehničkih sredstava potrebnih za djelatnost, bez gotovinskih isplata. Ukupna vrijednost investicije je 80.000 Eura.
Aplikaciju možete preuzeti OVDJE te je isprintati i poslati na adresu navedenu u samoj aplikaciji. Aplicirati možete i slanjem aplikacije i skeniranih dokumenata (pogledati u samoj aplikaciji) na našu adresu nodas@nodas.ba.
Sve zainteresovane osobe mogu dobiti detaljne informacije o terminima prezentacije projekta i/ili načinu apliciranja putem telefona:
033 646 889
OGLAS ZA ANGAŽMAN TIMA ZA SPROVEDBU „Programa edukacija o pravnom okviru pčelarstva i obuka za zagovaranja prema lokalnim i entitetskim nivoima vlasti“
Pozivamo Vas da podnesete ponudu za pružanje usluga sprovedbe „Programa edukacija o pravnom okviru pčelarstva i obuka za zagovaranja prema lokalnim i entitetskim nivoima vlasti“, a u sklopu projekta ““BeeAlive 2 – Ublažavanje klimatskih promjena i razvoj pčelarstva””.
Udruženje za razvoj i afirmaciju društva u BiH NODAS od 15.09.2024 godine sprovodi projekat “BeeAlive 2 – Ublažavanje klimatskih promjena i razvoj pčelarstva” na području projektnih opština Livno, Berkovići, Tešanj, Milići (I okolnih opština/općina).
Projekat finansira njemačko savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ) kao glavni donator uz sufinansiranje projektnih opština, a implementira NODAS uz superviziju njemačke nevladine organizacije Help Hilfe zur Selbsthilfe e.V. u periodu od 15.09.2024 do 15.09.2026, do ovog datuma potrebno je ispuniti sve ciljeve projekta.
Za potrebe sprovedbe projekta neophodan je angažman tima stručnjaka/ustanove za realizaciju dijela koji se odnosi na edukacije i obuke na temu pravnog okvira i zagovaranja. Pored traženih dokaza o iskustvu, biografijama i dr (pogledati u tekstu Oglasa) neophodno je dostaviti i ove dokumente „kliknuti ovdje“
Rok za realizaciju svih aktivnosti vezanih uz plan je 15.12.2025 godine.
Opis zadataka i uslova za ponuđače:
Naziv: „Program edukacija o pravnom okviru pčelarstva i obuka za zagovaranja prema lokalnim i entitetskim nivoima vlasti“
Ciljne grupe:
Program se fokusira na prenos znanja i iskustava o pravnom okviru te davanje uputa i učešće u procesu komuniciranja i zagovaranja prema relevantnim nivoima vlasti (lokalno prema projektnim opštinama te ministarstvima na entitetskim nivoima). Korisnici su uprave i članovi pčelarskih udruženja i predstavnici lokalnih zajednica.
Specifični zadaci edukacije/radionice su:
Edukacija/radionica 1 (Measure 3.1) (period realizacije: 01.10.2024-31.01.2025.)
Edukacija/radionica 2. (Measure 3.2) (period realizacije: 01.03.2025-30.04.2025.)
Edukacija/radionica 3. (Measure 3.3) (period realizacije: 01.06.2025-15.12.2025.)
Edukacija/radionica 4. (Measure 5.2) (period realizacije: 01.11.2024-15.11.2024.)
Edukacija/radionica 5. (Measure 5.3) (period realizacije: 01.11.2025-15.11.2025.)
Tehnička i profesionalna sposobnost
Iskustvo:
Formalne kvalifikacije i obrazovanje:
U svrhu dokazivanja gore navedenih uslova potrebno je dostaviti slijedeće dokumente ((dostaviti biografije (CV) za 2 predavača (eventualno 3).
Pod predmetnom nabavkom podrazumijevaju se poslovi vezani za gore nabrojane zadatke.
Ponuda podrazumijeva sve eventualne troškove (prevoz, noćenje, terenski rad, dnevnice, material I dr.)
Uslovi slanja ponuda i obavještenje o rezultatima tendera
Ponuda mora stići najkasnije do 16.09.2024.god. do 11:00 sati, poštom ili lično sa naznakom: „ PBOSBIH259-24-26-SER6-SM “, a na poleđini koverte obavezno navedite tačan naziv i adresu pošiljaoca, te pošaljite na sljedeću adresu:
NODAS Udruženje za razvoj i afrimaciju društva u BiH
Kolodvorska 10, Sarajevo 71 000 Sarajevo |
Telefon/faks: +387 33 618 323; +387 33 618 324 |
Nekompletne ponude kao i ponude pristigle nakon isteka roka neće biti razmatrane. Ustanove/Timovi koji budu dostavili ponude mogu biti kontaktirani radi dodatnih pojašnjenja.
Samo odabrane ustanove/timovi će biti obavješteni najkasnije do 17.09.2024..
S poštovanjem,
Šemsudin Maljević, Project Manager
NODAS Udruženje za razvoj i afrimaciju društva u BiH
Adresa: Kolodvorska 10, Sarajevo
Tel/faks: +387 33 618 323; +387 33 618 324
e-mail : nodas@nodas.ba; semsudin@nodas.ba
VRIJEME JE ZA PČELARSTVO!?
PROJEKAT “BeeAlive – Ublažavanje klimatskih promjena i razvoj pčelarstva”
ROK ZA SLANJE APLIKACIJA ZA MILIĆI I TEŠANJ JE 10.03.2022
Udruženje za razvoj i afirmaciju društva u BiH NODAS od 01.09.2023. godine sprovodi projekat “BeeAlive – Ublažavanje klimatskih promjena i razvoj pčelarstva” a cilj projekta je razvoj pčelarstva i ublažavanja klimatskih promjena na području projektnih općina.
Projekat finansira njemačko Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ) kao glavni donator uz sufinansiranje projektnih općina (Tešanj I Milići), a implementira NODAS uz superviziju njemačke nevladine organizacije Help Hilfe zur Selbsthilfe e.V. u periodu od 01.09.2023. do 31.07.2024.
Riječ je o projektu konkretne podrške u razvoju ili pokretanju pčelarske proizvodnje individualnih proizvođača ali i udruženja, a želi se pomoći zapošljavanju I samozapošljavanju kroz pčelarstvo, tj.dati snažan poticaj razvoju pčelarstva povećanjem lokalnih proizvodnih kapaciteta (količina); kvalitete meda, i/ili stvaranja boljih uslova proizvodnje meda i drugih pčelinjih proizvoda.
U tu svrhu će se odabranim korisnicima dodjeljivati grantovi u opremi i materijalu u vrijednosti do 2000,00€ uz učešće korisnika od 15% vrijednosti opreme i materijala.
Projekat će trajati 10 mjeseci i podržati najmanje 10 korisnika na području svake opštine.
Potencijalni korisnici su isključivo osobe sa područja projektne opštine. Kod odabira će se, kroz selekciju aplikacija i rad komisije na terenu, u obzir uzimati:
ekonomsko stanje domaćinstva, kvalitet ideje i potencijal za razvoj.
Određenu prednost će imati osobe iz ugroženih kategorija stanovništva međutim i dalje uz uslov zdrave poslovne ideje. Odobrena pomoć biće distribuirana isključivo u vidu materijalno-tehničkih sredstava potrebnih za djelatnost, bez gotovinskih isplata.
Ukupna vrijednost investicije je 40.000 € po opštini, što pored grantova i pojedinih pčelara podrazumijeva i izradu Inicijalnog Akcionog Plana, u sklopu kojeg će biti prezentovano trenutno stanje pčelarstva ali i pristupiti procesu izrade katastra pčelinje paše na lokalnom nivou te dati osnovne smjernice za unaprijeđenje.
Plan će dati i prve smjernice o potencijalnim intervencijama na terenu tj planskoj sadnji medonosnog drveća a projektom će se dijelovi smjernica i implementirati.
Aplikaciju možete preuzeti OVDJE te je isprintati i poslati na adresu navedenu u samoj aplikaciji. Aplicirati možete i slanjem aplikacije i skeniranih dokumenata (pogledati u samoj aplikaciji) na našu adresu nodas@nodas.ba.
Aplikacije najkasnije trebaju stići do 10.03.2024.godine do 11:00 sati.
Kontakti za slanje ponuda:
NODAS Udruženje za razvoj i afrimaciju društva u BiH
Kolodvorska 10, 71 000 Sarajevo
Telefon/faks: +387 33 618 323; +387 33 618 324
e-mail: nodas@nodas.ba
Sve zainteresovane osobe mogu dobiti detaljne informacije na www.nodas.ba, a za dodatna pitanja se mogu obratiti na navedene brojeve telefona.
Ublažavanje klimatskih promjena i razvoj pčelarstva” - nalazimo rješenja za specifične izazove u pčelarstvu ali i ekologiji.
Udruženje za razvoj i afirmaciju društva u BiH NODAS je od 01.09.2023 godine je započelo implementaciju projekta “BeeAlive – Ublažavanje klimatskih promjena i razvoj pčelarstva” i to u općinama/opštinama Tešanj I Milići.
Pčelari se susreću sa više problema među kojima se ističu nestabilna proizvodnja, nedovoljno ispaše za pčele, nepostojanje dobrih praksi razvoja pčelarstva, nesprovođenje Pravilnika I Zakona o pčelarstvu, nedovoljno ulaganja u pčelarstvo I drugi.
Projektom je je predviđena dodjela materijalnih donacija za ukupno 20 korisnika, podršku lokalnim pčelarskim udruženjima, izrada Inicijalnog Akcionog Plana (IAP) za pčelarstvo te terenske intervencije u svrhu obogaćenja pčelinje paše.
Naročito je važan segment izrade Inicijalnog Akcionog Plana a u sklopu kojeg će biti prezentovano trenutno stanje pčelarstva ali i pristupiti procesu izrade katastra pčelinje paše na lokalnom nivou te dati osnovne smjernice za unaprijeđenje. Plan će dati I prve smjernice o potencijalnim intervencijama na terenu tj planskoj sadnji medonosnog drveća a projektom će se dijelovi smjernica I implementirati.
Govoreći o samim pčelarima, riječ je dakle o projektu konkretne podrške u razvoju ili pokretanju pčelarske proizvodnje individualnih proizvođača. Projektom će se podržati I rad lokalnih udruženja pčelara a sve su navedene aktivnosti u konačnici usmjerene i ka doprinosu očuvanju ekosistema šireg područja jer je djelovanje pčela ključni faktor održavanja ali I razvoja ekosistema a njihov broj I zdravlje preduslov.
Ovaj pilot projekat finansira njemačko Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ) kao glavni donator uz sufinansiranje projektnih općina/opština a implementira ga NODAS uz superviziju njemačke nevladine organizacije Help Hilfe zur Selbsthilfe e.V.
Help – Hilfe zur Selbsthilfe e.V. je zajedno sa NODAS-om osnovao jednu od prvih trgovina baziranih na pristupu društvenog poduzetništva u BiH. Spajz je postigao samoodrživost u svom radu i već 8 godina uspješno funkcioniše na zadovoljstvo proizvođača i kupaca. Naša budućnost su koncepti koji se danas razvijaju a temelje se na uspostavljanju šire mreže proizvođača te prodajnih kanala, kao i ulaganja u sposobnost proizvođača da stabiliziraju svoju proizvodnju i povećaju asortiman (potpore raznim kategorijama proizvođača, posebice socijalno ugroženima).